Ο Tom Pidcock κερδίζει το χρυσό στον Ολυμπιακό αγώνα ορεινής ποδηλασίας

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Ο Tom Pidcock κερδίζει το χρυσό στον Ολυμπιακό αγώνα ορεινής ποδηλασίας

Βίντεο: salamina mtb kanakia epic #epic #salamina #bike #cycling #mtb #race salamina epic mrb 2024, Ενδέχεται

Ο 21χρονος παίρνει το πρώτο χρυσό ποδηλασίας βουνού της Team GB καθώς ο Mathieu van der Poel πέφτει έξω

Ο Tom Pidcock κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο ποδηλασίας της Team GB στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020 στο αγώνισμα ποδηλασίας βουνού cross-country ανδρών.

Ο Yorkshireman κέρδισε τον Ελβετό αναβάτη Mathias Flückiger καθώς ο αγαπημένος πριν τον αγώνα Mathieu van der Poel αναγκάστηκε να εγκαταλείψει μετά από ένα βαρύ τρακάρισμα στον πρώτο γύρο. Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής Νίνο Σούρτερ μπόρεσε να φτάσει μόνο τέταρτος με τον Ισπανό Νταβίντ Βαλέρο να κατέκτησε το χάλκινο.

Με τη νίκη του Pidcock γίνεται ο πρώτος Βρετανός αναβάτης που κέρδισε μετάλλιο στον κλάδο της ορεινής ποδηλασίας από την εισαγωγή του στους αγώνες της Ατλάντα το 1996.

Ο 21χρονος τελικά κέρδισε το χρυσό με σχετική ευκολία κερδίζοντας τον Flückiger κατά 20 δευτερόλεπτα στην τεχνική διαδρομή ποδηλασίας βουνού Izu. Ο Pidcock κατάφερε να απομακρυνθεί μόνος του με δύο γύρους πριν, αφού αποδείχθηκε πολύ δυνατός στις διάφορες απότομες αναβάσεις της διαδρομής των 4 χιλιομέτρων. Η πίεση που άσκησε ο Pidcock είδε τον Flückiger να αφήνει το πόδι του κάτω με δύο γύρους να απομένουν όλοι αλλά να εξασφαλίσει το χρυσό για τη Μεγάλη Βρετανία.

Έχοντας αρκετό χρόνο για να γιορτάσει, ο Pidcock κατάφερε να αρπάξει μια βρετανική σημαία καθώς περνούσε κατά μήκος της γραμμής τερματισμού.

Ο Pidcock είχε επίσης το μερίδιο της τύχης του κατά τη διάρκεια του αγώνα καθώς απέφυγε ελάχιστα το θεαματικό τρακάρισμα του Van der Poel στην αρχή του αγώνα. Ο Van der Poel πάλεψε, αλλά τελικά εγκαταλείφθηκε με δύο γύρους να απομένουν καθώς οι τραυματισμοί του είχαν τον τίμημα.

Ο Ineos Grenadier χαρακτήρισε την Ολυμπιακή του επιτυχία «εξωπραγματική» αφού δήλωσε ότι δεν είχε κάνει καλό αγώνα από τότε που έσπασε την κλείδα του σε ένα ατύχημα στις αρχές Ιουνίου.