Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Ο Φρουμ εξασφάλισε την κίτρινη φανέλα καθώς ο Maciej Bodnar κερδίζει χρονομέτρηση στο Tour de France 2017 Stage 20

Βίντεο: Motivating Heritage Affiliations - The story of MOHA Research Center 2024, Ενδέχεται

Ο Maciej Bodnar του Bora Hansgrohe παίρνει τη νίκη του ΤΤ, ενώ ο Froome δείχνει τη φανταστική του φόρμα χρονομέτρησης σχεδόν να πιάσει τον Bardet

Ο Chris Froome της Team Sky ενθουσίασε τους θαυμαστές κλείνοντας την κίτρινη φανέλα με μια φανταστική τρίτη θέση στην τελευταία χρονομέτρηση πριν από την επιστροφή στο Παρίσι στην τελική φάση αύριο. Δικαιολογώντας μια πολύ ασυνήθιστη τροπή των γεγονότων ή σοβαρό ατύχημα στην αυριανή ετάπ, ο Froome εξασφάλισε την τέταρτη νίκη του στον Γύρο της Γαλλίας.

Ο Froome κατέλαβε την τρίτη θέση, 6 δευτερόλεπτα μακριά από τον εντυπωσιακό Maciej Bodnar, δείχνοντας δύναμη από το πρώτο split, όπου απείχε μόλις 2 δευτερόλεπτα από τον ταχύτερο χρόνο του Kwiatkowski, και με πιθανό αρνητικό μοίρασμα φαινόταν ήδη δυνατός για τη συνολική νίκη.

Δεν τα κατάφερε, αλλά αφιέρωσε αρκετό χρόνο στους Rigoberto Uran και Romain Bardet. Ο Μπαρντέ μόλις κράτησε τη θέση του στο βάθρο στο GC, αλλά τερμάτισε στη 2η θέση του γενικού τερματισμού με μια δυνατή επίδοση TT από τον Uran.

Οι 10 πρώτοι που τερμάτισαν στο στάδιο της χρονομέτρησης των 22,5 χιλιομέτρων ήταν οι εξής:

Πώς εξελίχθηκε η σκηνή

Έμοιαζε σαν μια σκηνή για τους ειδικούς χρονομετρήσεων, με ένα επίπεδο προφίλ πόλης που διακόπτεται μόνο από μια μικρή απότομη ράμπα της Notre-Dame de la Garde, περίπου 11% για 780 μέτρα.

Με τον Tony Martin (Ομάδα Katusha) να ξεκινά νωρίς στη σειρά λόγω της χαμηλής θέσης του στη Γενική Κατάταξη, η προσδοκία ήταν να ορίσει τον χρόνο για να κερδίσει. Μπροστά του ήταν οι σοβαροί υποψήφιοι Taylor Phinney (Cannondale-Drapac) και Maciej Bodnar της ομάδας Bora Hansgrohe.

Taylor Phinney ευχαριστεί τους θαυμαστές με έναν πρώιμο δυνατό χρόνο 29 λεπτών και 21 δευτερολέπτων για να κάνει τον πρώτο σοβαρό στόχο της ημέρας για τους επόμενους αναβάτες.

Δεν χρειάστηκε πολύς, ωστόσο, ο Maciej Bodnar να πάρει πάνω από ένα λεπτό από το Phinney για να ορίσει αυτό που έμοιαζε με τον χρόνο να νικήσει, στα 28,15 – εντυπωσιακό μέσο όρο 47,8 χλμ. ώρα.

Ο Tony Martin δεν μπορούσε να το κάνει καλύτερα. Μπήκε μόλις 10 λεπτά αργότερα με χρόνο 28.29, 14 δευτερόλεπτα μακριά από τον χρόνο του Bodnar, αρκετά καλός για τη δεύτερη θέση.

Ο Michal Kwiatowski προσέφερε σοβαρό ενθουσιασμό όταν πήρε τον ταχύτερο χρόνο στον πρώτο από τους τρεις χρονικούς ελέγχους της σκηνής, αλλά ήρθε με συντριπτικό 1 δευτερόλεπτο πιο αργά από τον Bodnar.

Έτσι επίσης υπήρξε απογοήτευση για το φαβορί για την ημέρα Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) που έπρεπε να αλλάξει ποδήλατο πριν από την κύρια ανάβαση, που σημαίνει ότι ήρθε στη 10η θέση, σίγουρα θα εκτοπιστεί από τα μεγάλα ονόματα έναρξη.

Με αυτό, οι υποψήφιοι της BC άρχισαν να παίρνουν το δρόμο, ακριβώς τη στιγμή που ο Warren Barguil απονεμήθηκε το βραβείο μαχητικότητας για τη συνολική περιοδεία και άρχισε ο ενθουσιασμός.

Κοντά στο ρολόι

Οι ελπίδες ήταν μεγάλες από μια εμφάνιση του Alberto Contador, και εντυπωσίασε με έναν γρήγορο ενδιάμεσο χρόνο μόλις 13 δευτερόλεπτα από τον ταχύτερο του Kwiatkowski.

Όταν ο Romain Bardet (Ag2R-La Mondial) ξεκίνησε λίγο μετά τις 5 μ.μ., ο βρυχηθμός από το Orange Velodrome ήταν εκκωφαντικός, δυστυχώς όταν ο Froome ξεκίνησε λίγα λεπτά αργότερα, οι αποδοκιμασίες ακούγονταν περισσότερο. Με 23 δευτερόλεπτα μεταξύ των αναβατών, τα πάθη ήταν στα ύψη.

Ο Froome πέτυχε μια εντυπωσιακή ταχύτητα πλεύσης 53 χλμ. ώρα και φαινόταν άνετος στην αεροδυναμική του θέση, καθώς ο Quintana, αρκετά σε αντίθεση, τερμάτισε στην απογοητευτική 27η θέση. Ο Aru, παρομοίως αντιμετώπισε πρόβλημα στον πρώτο έλεγχο, 38 δευτερόλεπτα μακριά από τον Kwiatkowski.

Ο Κονταδόρ διατήρησε τη διαφορά του, κατακτώντας την 5η θέση σε 28,36 σε 21 δευτερόλεπτα από τον Μποντνάρ, μια εντυπωσιακή εμφάνιση αλλά όχι αρκετή για να τον ωθήσει σημαντικά στο GC.

Ο Μπαρντέτ πέρασε το πρώτο check out δυστυχώς εκτός ρυθμού, 42 δευτερόλεπτα μακριά από τον Kwiatkowski, και έχασε ήδη τη 2η θέση του γενικού. Ο Froome, αντίθετα, πέρασε από το πρώτο τσεκ μόλις 2 δευτερόλεπτα μακριά από το προβάδισμα, δίνοντας μεγάλη διαφορά στον Γάλλο.

Στην κύρια ανάβαση της Notre-Dame de la Garde, ο Bardet φαινόταν αποπροσανατολισμένος και ασταθής, με τον Froome να τον παρακολουθεί στενά. Ο Bardet πέρασε το 2ο check στην 42η θέση, με τον Froome να απέχει μόνο 3 δευτερόλεπτα από την ταχύτερη ώρα της ημέρας – 43 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Bardet.

Λίγο μετά, ο Aru έφτασε στο τέρμα 1,16 από το Bodnar, καθώς ο Rigoberto Uran είχε καρδιές να βηματίζουν με μια μικρή σύγκρουση στα εμπόδια, από την οποία ανέκαμψε εντυπωσιακά για να πάρει την 8η θέση και να ανέβει στο γενικό GC.

Στην τελική ευθεία προς το στάδιο, ο Froome φαινόταν πλήρως ικανός να πιάσει τον Bardet, με τον Γάλλο να ξεθωριάζει στο τελευταίο χιλιόμετρο.

Ο Φρουμ δεν πρόλαβε αρκετά τον Γάλλο, αλλά δέχτηκε άγευστες αποδοκιμασίες από το γήπεδο στον τερματισμό του.

Ο Μπαρντέ δυσκολευόταν να φτάσει στη γραμμή και κράτησε στο βάθρο για το GC μόλις ένα δευτερόλεπτο, καθώς η δυνατή απόδοση του Ουράν τον έσπρωξε από τη δεύτερη θέση.

Tour de France 2017: Στάδιο 20, Μασσαλία προς Μασσαλία (22,5km, ITT), αποτέλεσμα

1. Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe, στο 28:15

2. Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky, στο 0:01

3. Christopher Froome (GBr) Team Sky, στο 0:06

4. Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin, στο 0:14

5. Daryl Impey (RSA) Orica-Scott, στο 0:20

6. Alberto Contador (Esp) Trek-Segafredo, στις 0:21

7. Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb, στις 0:28