Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Η Giglia, η Cox και η Cundy κέρδισαν το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Para-cycling Track

Βίντεο: Проведите день с корейской девушкой! (Мы стали парой!) 2024, Ενδέχεται

Η Megan Giglia, η Kadeena Cox και η Jody Cundy έχουν κερδίσει χρυσά μετάλλια στην εναρκτήρια ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Para-cycling Track

Η ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας ξεκίνησε νικηφόρα χθες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παραποδηλασίας Στίβου στην Ιταλία, με τη Μέγκαν Τζίλια, την Καντίνα Κοξ και την Τζόντι Κάντι να παίρνουν χρυσά μετάλλια.

Η Giglia, μετά τη βόλτα που έσπασε το ρεκόρ στην ατομική καταδίωξη C3 το πρωί, συνέχισε στον τελικό με τη Γερμανίδα Ντενίζ Σίντλερ, κερδίζοντας την για πάνω από έξι δευτερόλεπτα (αν και δεν ταιριάζει με το δικό της ρεκόρ) για να τη διεκδικήσει. πρώτη φανέλα του ουράνιου τόξου. «Είμαι πολύ χαρούμενος, υποθέτω», είπε η 30χρονη, η οποία ήρθε στην παραποδηλασία μόνο μετά από εγκεφαλικό επεισόδιο το 2013.«Δεν νομίζω ότι έχει βυθιστεί ακόμα.

'Είναι η πρώτη εκδήλωση και έχω ακόμα μερικά ακόμη γεγονότα, οπότε προσπαθώ να παραμένω συγκεντρωμένος σε κάθε εκδήλωση καθώς έρχονται. Στη συνέχεια, μάλλον θα έχω πολύ χρόνο για να το σκεφτώ – τι έχω κάνει καλά και τι πρέπει να δουλέψω για να γίνω ακόμα πιο γρήγορος για την επόμενη φορά.'.

Εικόνα
Εικόνα

Η Kadeena Cox εν τω μεταξύ, η οποία ανακατατάχθηκε χθες από την κατηγορία C2 στην κατηγορία C4 - η οποία ουσιαστικά την αντιμετώπισε αναβάτες με λιγότερα αναπηρία - παρόλα αυτά κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 500 μέτρα χρονομέτρησης με χρόνο 37.456. Η νίκη την φέρνει στη μοναδική θέση να έχει γίνει παγκόσμια πρωταθλήτρια σε δύο διαφορετικά αθλήματα μετά τη νίκη στο αγώνισμα των 100 μέτρων T37 στο περσινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου.

"Στο τέλος της ημέρας το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κάνω τους δύο γύρους και αυτό έκανα", είπε. «Μου πήρε τη νίκη. Για αυτό ήρθα εδώ, οπότε δεν μπορώ να παραπονεθώ.'.

Η Τζόντι Κάντι, που οδηγούσε στη χρονομέτρηση χιλιομέτρου ανδρών, αγόρασε στο σπίτι το τελευταίο χρυσό μετάλλιο της ημέρας με χρόνο 1:04:654. «Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον χρόνο που έχω κάνει, που μας δίνει καλή φόρμα μπροστά από το Ρίο. Έχω πολλή σκληρή δουλειά ακόμα να κάνω, αλλά πραγματικά ανυπομονώ για αυτό το επόμενο μέρος της διαδικασίας.'.

Εικόνα
Εικόνα

Η Sarah Story και η Crystal Lane πήραν το ασημένιο και το χάλκινο αντίστοιχα στη χρονομέτρηση C5 500m γυναικών, ενώ ο Jon Allan Butterworth προστέθηκε στον απολογισμό με ένα ασημένιο μετάλλιο στη χρονομέτρηση C5 χιλιομέτρων ανδρών.

Η Μέγκαν Τζίλια θα αναζητήσει τη δεύτερη φανέλα της ουράνιου τόξου σήμερα καθώς οδηγεί στη χρονομέτρηση 500 μέτρων C3.