Ο Tom Pidcock εξεπλάγη που έγινε «δεύτερος καλύτερος στον κόσμο στο cyclocross»

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Ο Tom Pidcock εξεπλάγη που έγινε «δεύτερος καλύτερος στον κόσμο στο cyclocross»

Βίντεο: Tom Pidcock drops a descending masterclass during Stage 12 of 2022 Tour de France | Eurosport 2024, Απρίλιος

Ο 20χρονος τερμάτισε δεύτερος στο ελίτ Παγκόσμιο Πρωτάθλημα cyclocross πίσω από τον Mathieu van der Poel

Ο Tom Pidcock εξέφρασε την έκπληξή του που έγινε ο «δεύτερος καλύτερος στον κόσμο στο cyclocross» αφού πήρε το ασημένιο μετά τον Mathieu van der Poel στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Ο 20χρονος οδήγησε σε έναν αγώνα ειδικών στο ντεμπούτο του σε επίπεδο ελίτ, αποκρούοντας τη βελγική ομάδα για να πάρει τη δεύτερη θέση την ημέρα, τερματίζοντας πίσω από τον τριπλό πρωταθλητή Van der Poel.

Μετά τη διέλευση της γραμμής τερματισμού στο Dufendorf της Ελβετίας, ο Pidock μίλησε για το πώς το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις προσδοκίες του για τα πρωταθλήματα.

'Για να είμαι ειλικρινής, δεν πίστευα ότι θα ήμουν τόσο δυνατή. Ήξερα αυτό το μάθημα και αυτές οι συνθήκες θα μου ταίριαζαν. Ήταν απίστευτο», είπε ο Πίντκοκ.

'Είμαι ο δεύτερος καλύτερος στον κόσμο στο cyclocross σήμερα. Είναι εξωπραγματικό. Ο Mathieu είναι ένας από τους καλύτερους αναβάτες στον κόσμο και ήμουν δεύτερος πίσω του σήμερα. Είναι απίστευτο.'

Ενώ ο Van der Poel έφυγε με το εμφατικό του προβάδισμα από τον πρώτο κιόλας γύρο, ο Pidcock πάλεψε σκληρά στους πρώτους γύρους μαζί με τους Βέλγους τετράδα Michael Vantournout, Toon Aerts, Eli Iserbyt και Wout van Aert.

Στη λασπωμένη, τεχνική πορεία, ο Πίντκοκ εξαπέλυσε μια έντονη επίθεση στον τρίτο γύρο των επτά για να αποστασιοποιηθεί από τους υπόλοιπους. Αρχικά, η Iserbyt ακολούθησε την επίθεση πριν αποχωρήσει.

Ο Pidcock επέμενε στις προσπάθειές του, περνώντας τελικά τη γραμμή τερματισμού 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα πίσω από τον Van der Poel και 25 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Aerts που ολοκλήρωσε το βάθρο.

Το αποτέλεσμά του είδε τη Βρετανία να εξασφαλίσει το πρώτο της μετάλλιο ανδρών cyclocross. Ήταν επίσης το πρώτο επίλεκτο Βρετανικό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα cyclocross μετά το χάλκινο της Helen Wyman στο Hoogerheide το 2014.

Ο Πίντκοκ εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο ελίτ των Κόσμων παρόλο που εξακολουθεί να δικαιούται να αγωνιστεί στην κατηγορία κάτω των 23 ετών. Ωστόσο, έχοντας κερδίσει τον τίτλο Under-23 την περασμένη σεζόν, ο Pidcock αποφάσισε να ανέβει στο επίπεδο της ελίτ για να ανταγωνιστεί τους καλύτερους του κόσμου. Ήταν μια απόφαση που είπε ο Pidcock αποδείχθηκε σωστή.

'Θα μπορούσα να είχα μείνει στην U23, θα ήταν πιο εύκολο, αλλά τελικά βρίσκομαι στο βάθρο μεταξύ των ελίτ, είναι πολύ ευχάριστο», εξήγησε ο Pidcock.

'Είναι επίσης περίεργο γιατί ήμουν άρρωστος όλη την εβδομάδα. Από την Τρίτη δεν έχω οδηγήσει πραγματικά, αλλά ίσως ήταν καλό για μένα. Ίσως θα έπρεπε να είμαι άρρωστος πιο συχνά.'

Νωρίτερα το Σαββατοκύριακο, η Βρετανίδα Anna Kay εξασφάλισε το μόνο άλλο μετάλλιο καθώς πήρε το χάλκινο στον αγώνα κάτω των 23 γυναικών πίσω από τη Γαλλίδα Marion Riberolle και την Ουγγαρέζα Kata Vas.

Εικόνα: Trinity Racing