Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Γκαλερί: Οι Van der Poel και Kastelijn κερδίζουν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cyclocross

Βίντεο: Marina Bay Sands / Полный тур по роскошному отелю Сингапура 2024, Ενδέχεται

Ο Τομ Πίντκοκ όγδοος στο ντεμπούτο του στην κατηγορία Elite στον ιταλικό αγώνα. Φωτογραφίες: UEC

Ο Ολλανδός Mathieu van der Poel κέρδισε τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cyclocross μπροστά από τον επί χρόνια αντίπαλό του Eli Iserbyt. Ο Βέλγος τον έτρεξε κοντά στη λασπωμένη ιταλική διαδρομή, με τον Van der Poel να κερδίζει με διαφορά μόλις τρία δευτερόλεπτα μετά από μια αναμέτρηση στον τελευταίο γύρο.

Έχοντας κερδίσει στο παρελθόν τις εκδόσεις Under-23 και Junior, φέτος ο Βρετανός Tom Pidcock έκανε το ντεμπούτο του στην κατηγορία Elite. Τερματίζοντας τελικά όγδοος, μετά τον αγώνα, ο Πίντκοκ αποτίμησε με λιγότερο ενθουσιασμό το αποτέλεσμά του, δηλώνοντας τον στόχο του να επιστρέψει στο βάθρο το συντομότερο δυνατό.

Καλύτερα νέα για τους Βρετανούς οπαδούς ήρθαν στην διοργάνωση U23 γυναικών. Η Άννα Κέι πήρε το ασημένιο μετάλλιο πίσω από την Ολλανδή αναβάτη Ceylin Del Carmen Alvarado.

Εικόνα
Εικόνα

Στον αγώνα Elite Women's, η Yara Kastelijn κέρδισε εμφατικά. Παρά το γεγονός ότι ανέβηκε από την κατηγορία U23, ο 22χρονος πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν κινδύνευσε ποτέ να το παρατήσει.

Με λίγους αναβάτες εκτός Ευρώπης που είναι πιθανό να απειλήσουν στο επερχόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στις αρχές Φεβρουαρίου του επόμενου έτους στο Dübendorf της Ελβετίας, ο αγώνας παρέχει μια πρώιμη ένδειξη για το ποιος θα μπορούσε να διεκδικήσει τις μπάντες του ουράνιου τόξου.