Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Γύρος Γαλλίας 2019: Ο Έγκαν Μπερνάλ γίνεται ο πρώτος Κολομβιανός που κερδίζει κίτρινη φανέλα. Ο Ewan παίρνει το τελικό στάδιο

Βίντεο: Ποδηλατικός Γύρος Ιταλίας 2013 2024, Ενδέχεται

Ο Μπερνάλ γράφει ιστορία στην Κολομβία καθώς ο Ewan κερδίζει εντυπωσιακή νίκη στα Ηλύσια Πεδία

Ο Egan Bernal (Ομάδα Ineos) διέσχισε με ασφάλεια τη γραμμή τερματισμού των Ηλυσίων Πεδίων για να γράψει ιστορία και να γίνει ο πρώτος Κολομβιανός που κέρδισε τον Γύρο της Γαλλίας καθώς ο Caleb Ewan (Lotto-Soudal) ολοκλήρωσε ένα χατ-τρικ με νίκες σταδίου στο Παρίσι.

Ο 22χρονος εξασφάλισε την πρώτη κίτρινη φανέλα για τη Νότια Αμερική μετά από μια κυρίαρχη επίδειξη στις Άλπεις που επηρεάζονται από τις καιρικές συνθήκες που τον είδε να αρπάξει το προβάδισμα του αγώνα από τον Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) στο Stage 19 πριν τον καθοδηγήσει μέχρι το τέλος.

Ο Bernal στάθηκε στο τελευταίο βάθρο του αγώνα μαζί με τον συμπαίκτη της Team Ineos και υπερασπιστή πρωταθλητή Geraint Thomas και τον Steven Kruiswijk της Jumbo-Visma που κατέκτησαν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Όσο για το τελικό στάδιο στα Ηλύσια Πεδία, ο Ewan ξεκίνησε ένα απίστευτο σπριντ σε ένα βρώμικο φινάλε κερδίζοντας τον Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma) και τον Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie).

Ο Αυστραλός έκλεισε μια σημαντική διαφορά στα τελευταία 100 μέτρα από τον Bonifazio για να πάρει μια παρθενική νίκη στα Ηλύσια Πεδία στο ντεμπούτο του 25χρονου Tour de France.

Οικοκυριό πριν το Παρίσι

Με την τελευταία μέρα του Γύρου της Γαλλίας να είναι σε μεγάλο βαθμό πομπή, μια αναφορά αγώνα για το πώς εξελίχθηκε ο αγώνας, χτύπημα-χτύπημα, θα ήταν σε μεγάλο βαθμό άσκοπη. Αντίθετα, ακολουθεί μια ανάλυση του ποιος κέρδισε τι τις τελευταίες τρεις εβδομάδες.

Ο Έγκαν Μπερνάλ γίνεται ο πρώτος Κολομβιανός που κερδίζει τον Γύρο της Γαλλίας. Θέμα πότε και όχι εάν, σφετερίζεται τους Nairo Quintana και τον Rigoberto Uran, οι οποίοι έχουν τερματίσει δεύτεροι στον αγώνα, για να είναι ο πρώτος νικητής από ένα έθνος που πραγματικά έχει εμμονή με την ποδηλασία.

Γίνεται επίσης ο νεότερος νικητής του Tour εδώ και έναν αιώνα σε ηλικία 22 ετών και 195 ημερών. Μόνο ο Henri Cornet (1904) και ο Francois Faber (1909) ήταν νεότεροι από τον Bernal στη νίκη. 22 χρονών, άφησέ το να βυθιστεί.

Σημαίνει επίσης ότι ο Bernal ενώνει τους Laurent Fignon, Jan Ullrich, Alberto Contador και Andy Schleck για να φύγει από το Tour με την κίτρινη φανέλα του γενικού νικητή και τη λευκή φανέλα του καλύτερου νεαρού αναβάτη κάτω των 25 ετών.

Σηματοδοτεί επίσης την έβδομη νίκη σε οκτώ χρόνια για την Team Ineos (nee Sky) στο Tour. Ο τέταρτος διαφορετικός νικητής τους και ο πρώτος τους μη Βρετανός νικητής.

Ο Τόμας αλλάζει τον πρώτο με τον δεύτερο καθώς ολοκληρώνει ένα ακόμη Tour 1-2 για την ομάδα Ineos. Ο Kruijswijk ολοκληρώνει το βάθρο, τερματίζοντας τρίτος σε μια εντυπωσιακή απόδοση κάτω από το ραντάρ από τον Ολλανδό.

Η πράσινη φανέλα ήταν πάντα προφανές, καθώς ο Peter Sagan της Bora-Hansgrohe πήρε την έβδομη φανέλα με βαθμούς σε οκτώ χρόνια. Πήρε τη φανέλα στο Stage 3 και ποτέ δεν φαινόταν σαν να την έχασε μέχρι το Παρίσι.

Ο Romain Bardet διέσωσε μια απογοητευτική κλίση στη Γενική Κατάταξη παίρνοντας τη φανέλα πουά στα βουνά μετά από μια επιθετική τελευταία εβδομάδα στις Άλπεις.

Μετά από μια προσέγγιση στους αγώνες που θα μπορούσε να είχε περάσει για μια κωμική κωμική σειρά του Channel 4 αργά το βράδυ, η Movistar εξασφάλισε μια ακόμη ομαδική κατάταξη. Κυνηγάει τους δικούς του αναβάτες παρά το γεγονός ότι έκανε τεράστια εισβολή στο GC, οδηγώντας τρεις αναβάτες στο top 10 χωρίς να ενοχλεί το κίτρινο. Μην αλλάξεις ποτέ, Movistar.

Jumbo-Visma και Mitchelton-Scott και Lotto-Soudal πήραν όλοι τέσσερις νίκες στα στάδια καθώς ο Deceuninck-Quickstep πήρε τρεις, το Bahrain-Merida δύο και οι Movistar, Groupama-FDJ και Bora-Hansgrohe πήραν από μία.

Επιτέλους, η δικαιοσύνη επικράτησε καθώς ο Alaphilippe είχε την ευκαιρία να σταθεί στο βάθρο στο Παρίσι.

Ο Alaphilippe ήταν ο αναβάτης του Tour 2019, ο πρωταθλητής του λαού. Ο αναβάτης που άναψε το χαρτί αφής στο Stage 3 στο Epernay και δεν σταμάτησε να καίγεται μέχρι το Stage 19 στο Tignes.

Ο 27χρονος από την καρδιά της Γαλλίας ενέπνευσε ένα έθνος να πιστέψει ότι μπορεί να κερδίσει ξανά την κίτρινη φανέλα, να αγαπήσει ξανά την ποδηλασία.

Για αυτό, ο Alaphilippe παίρνει δύο νίκες στα στάδια και το βραβείο ως ο πιο επιθετικός αναβάτης του αναβάτη και μια ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο στο Champs-Elysees για να λάβει μια τελευταία επευφημία του φετινού Tour.