Brabantse Pijl 2017: Ο Sonny Colbrelli κερδίζει από την αποσχισθείσα

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Brabantse Pijl 2017: Ο Sonny Colbrelli κερδίζει από την αποσχισθείσα

Βίντεο: Brabantse Pijl 2017 | Full Race Highlights | inCycle 2024, Ενδέχεται

Ο αναβάτης Μπαχρέιν-Μερίδα κάνει σπριντ για τη νίκη μετά από μια νικηφόρα κίνηση απόσχισης. Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής Petr Vakoc έρχεται δεύτερος

Ο Sonny Colbrelli (Μπαχρέιν-Μερίδα) κέρδισε το Brabantse Pijl του 2017 σήμερα σε ένα σπριντ από έναν αποσχισμένο όμιλο που σχηματίστηκε σε απόσταση 40 χιλιομέτρων. Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής Petr Vakoc (Quickstep Floors) ήταν δεύτερος, ενώ ο Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) ολοκλήρωσε το βάθρο.

Δεύτερη θέση Ο Vakoc είχε γεφυρωθεί με τους ηγέτες στα σκαλοπάτια του αγώνα, πριν τους επιτεθεί στην τελική ανάβαση, αλλά η ομάδα των 8 ατόμων παρέμεινε ως επί το πλείστον ανέπαφη παρά τις προσπάθειές του. Στη συνέχεια, ο συμπαίκτης του Vakoc, Dries Devenyns, ηγήθηκε του σπριντ έξω με περίπου 250 μέτρα για το τέλος, αλλά ο Colbrelli του Μπαχρέιν-Μερίδα ήταν αυτός που αψήφησε τη δύναμη του Quickstep - ο σπρίντερ έρχεται γύρω από όλους για να πάρει εύκολα τη νίκη.

Είναι η δεύτερη νίκη του Ιταλού στη σεζόν μετά τη νίκη στο στάδιο 2 του Παρισιού-Νίκαια τον περασμένο μήνα.

Το Brabantse Pijl καταλαμβάνει την Τετάρτη μεταξύ Paris-Roubaix και The Amstel Gold Race, και ως εκ τούτου είναι ένας μεταβατικός αγώνας μεταξύ των Cobbled Classics και των Ardennes Classics. Ο περσινός νικητής Petr Vakoc ήταν παρών στη γραμμή εκκίνησης μαζί με τον συμπαίκτη Philippe Gilbert, τον πρόσφατο νικητή του Tour of Flanders που κέρδισε επίσης το Brabantse Pijl το 2011 και το 2014, και το ίδιο φαβορί πριν από τον αγώνα Michael Matthews, ο οποίος ήταν δεύτερος τόσο το 2015 όσο και το 2016..

Ο αγώνας ξεκίνησε στο Leuven και καθώς κατευθυνόταν προς την περιοχή της Φλαμανδικής Μπραμπάντ, 5 αναβάτες έσπασαν πριν από την πρώτη από τις 26 αναβάσεις: Reinardt Van Rensburg (Δεδομένα διαστάσεων), Adam Blythe (AquaBlue Sport), Lorenzo Rota (Bardiani-CSF), Zak Dempster (Israel Cycling Academy) και Christophe Masson (WB Veranclassic Aqua Protect).

Με την Quickstep Floors και την Team Sunweb να σημειώνουν νωρίς ρυθμό πίσω στο πελοτόν, ο αγώνας άνοιξε τον δρόμο του πάνω από τις αναβάσεις της Μπραμπάντ και η απόδραση πήρε προβάδισμα πάνω από 4 λεπτά μετά από δύο ώρες.

Μετά την άφιξη στην πόλη Halle, πριν γυρίσει πίσω στον ίδιο δρόμο στους ίδιους δρόμους, ο αγώνας έφτασε τελικά στους γύρους τερματισμού, οι οποίοι επικεντρώνονται γύρω από την πόλη Overijse και την ανάβαση Schavei στην οποία ο τερματισμός βρίσκεται στην κορυφή. Ένας διαβόητα επιθετικός αγώνας, το φινάλε είχε στηθεί να είναι ένα θρίλερ.

Μέχρι τη στιγμή που το πελοτόν πέρασε τη γραμμή τερματισμού για να ξεκινήσει τον πρώτο από τους τρεις γύρους τερματισμού, το προβάδισμα της απόσπασης είχε μειωθεί στα 55 δευτερόλεπτα. Ωστόσο, μια ομάδα από το peloton σχηματίστηκε στο δεύτερο πέρασμα κατά μήκος της γραμμής τερματισμού για να ενταχθεί στους ηγέτες, δημιουργώντας μια ομάδα 13 αναβατών που περιελάμβανε τον Tiesj Benoot της Lotto-Soudal, τον Stijn Devolder του Verandas Willems και τον τελικό νικητή Colbrelli.

Περνώντας στα τελικά στάδια του αγώνα, η ομάδα άρχισε να διασπάται και να επιτίθεται στον εαυτό της, αλλά το πελοτόν πίσω δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά σε λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα.

Σε απόσταση 4 χιλιομέτρων, ο Vakoc και ο Tim Wellens (Lotto Soudal) εκτοξεύτηκαν από το πελοτόν για να περάσουν από την πρώτη ομάδα, η οποία μέχρι το σημείο αυτό είχε μειωθεί σε 8 αναβάτες, και τους έπιασαν στη βάση της τελικής ανάβασης.

Ο Βακότς ήταν ξεκάθαρα δυνατός, επιτέθηκε κατευθείαν πάνω από την κορυφή του ομίλου, αλλά ανίκανος να απελευθερωθεί, αυτή ήταν μια κίνηση που τελικά αμβλύνει τα πόδια του πριν από το τελικό σπριντ.

Ο συμπαίκτης του Vakoc, Dries Devenyns, ηγήθηκε του σπριντ, αλλά ο Colbrelli πέρασε με ευκολία και πήρε τη νίκη.

Η σεζόν Κλασικά συνεχίζεται αυτό το Σαββατοκύριακο με την πρώτη δόση των Ardennes Classics. The Amstel Gold Race.