Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Ο Τομ Πίντκοκ κερδίζει τον τίτλο της παρθενικής ελίτ εθνικής κυκλοκρός με εμφατικό τρόπο

Βίντεο: Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΤΟΜ ΚΑΙ Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ | Παιδικές Ταινίες στα Ελληνικά 2024, Απρίλιος

Ο Pidcock κυριαρχεί στους ανδρικούς τίτλους καθώς ο Brammeier παίρνει πίσω τη γυναικεία φανέλα

Ο Tom Pidcock κυριάρχησε στο Βρετανικό Εθνικό Πρωτάθλημα Cyclocross το Σαββατοκύριακο για να εξασφαλίσει όχι μόνο τον τίτλο Under 23 αλλά και μια παρθενική φανέλα Elite. Στο αγώνισμα των γυναικών, η Nikki Brammier (Mudiiita) αποδείχθηκε πιο δυνατή για τον τέταρτο εθνικό της τίτλο σε ηλικιωμένους στο Kent Cyclopark αυτή την Κυριακή.

Ο Pidcock, αγωνιζόμενος για τον ομότιτλο TP Racing του, αποδείχθηκε ότι ξεχωρίζει στην κατηγορία των ανδρών, παίρνοντας το προβάδισμα από τον δεύτερο γύρο πριν κερδίσει τελικά σόλο, ένα ολόκληρο λεπτό μπροστά από τον δεύτερο Ben Turner (Corendon Circus).

Το Τρίτο έπεσε στον Thomas Mein (Tarteletto-Isorex) καθώς ο Ian Field έχασε τη θέση του στο βάθρο για πρώτη φορά από το 2011.

Τέτοιος ήταν ο ρυθμός του Pidcock όλη την ώρα του αγώνα, μόνο 12 αναβάτες κατάφεραν να τερματίσουν. Πολύ μπροστά από τους ανταγωνιστές του, ο Πίντκοκ πέρασε τα όρια στη θέση του σούπερμαν προτού πει στη British Cycling ότι είναι πλέον πλήρως επικεντρωμένος στην κατάκτηση του παγκόσμιου τίτλου Under 23.

"Τα εθνικά πρωταθλήματα είναι πάντα ένας από τους στόχους της σεζόν μου και είναι ωραίο να γνωρίζω ότι έχω τη φανέλα της ελίτ να φοράω σε κάθε αγώνα που θα κάνω την επόμενη σεζόν", είπε ο Pidcock.

'Τα παγκόσμια πρωταθλήματα (2-3 Φεβρουαρίου) και τα δύο παγκόσμια κύπελλα τα επόμενα δύο Σαββατοκύριακα είναι οι κύριοι στόχοι τώρα.'.

Το γυναικείο αγώνισμα νωρίτερα την ημέρα ήταν μια κούρσα με δύο άλογα μεταξύ της τελικής νικήτριας Brammeier και της Under 23 Anna Kay έως ότου η τελευταία υπέστη μηχανική βλάβη στον προτελευταίο γύρο επιτρέποντας στον Brammeier μια καθαρή πορεία προς τη νίκη. Ο Κέι κατάφερε να κρατήσει τη δεύτερη θέση και να εξασφαλίσει τον τίτλο Under 23 πριν από την υπερασπιστή της πρωταθλήτριας ελίτ, Helen Wyman.

'Είμαι τόσο χαρούμενος – το ήθελα πολύ αυτό. Πέρυσι έχασα από την Helen μετά από έναν πολύ καλό αγώνα και σήμερα ήταν μια πολύ σκληρή μάχη με την Άννα», είπε ο Brammeier στο British Cycling.

'Επίθεσα καθώς έπαιρνε τα μηχανικά, οπότε ήταν σκουπίδια για εκείνη, αλλά ήταν τόσο δυνατή σήμερα – είναι καλό να δούμε πώς μοιάζει το μέλλον.'.

Νωρίτερα την ίδια μέρα, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ben Tulett πέτυχε μια εντυπωσιακή νίκη στο νεανικό ανδρικό επί του νικητή νεανίδων Paris-Roubaix, Lewis Askey, ενώ η Harriet Harnden υπερασπίστηκε τον τίτλο της στις νεάνιδες γυναίκες.

Το Σάββατο, ένα γνωστό όνομα κέρδισε τον τίτλο κάτω των 16 γυναικών, καθώς η Zoe Backstedt, κόρη του νικητή του Paris-Roubaix Magnus, κέρδισε.