Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Ολυμπιονίκης και πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Pooley κερδίζει τον εναρκτήριο αγώνα περιπέτειας "Further"

Βίντεο: ΟΠΑΠ Game Time: Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου με τον Ολυμπιονίκη Λάμπρο Παπακώστα 2024, Απρίλιος

Η Emma Pooley κυριαρχεί στην πρώτη έκδοση του multi-terrain, διασυνοριακού αγώνα αντοχής των Πυρηναίων. Φωτογραφίες: Περαιτέρω

Η πρώην επαγγελματίας ποδηλάτης που έγινε πρωταθλήτρια σε πολλά αθλήματα, η Emma Pooley, κέρδισε την εναρκτήρια έκδοση του Further - έναν αγώνα περιπέτειας βαθιά στα Πυρηναία που διασχίζει δρόμους, πίστες, παλιές διαδρομές λαθρεμπορίου και διασυνοριακές πεζοπορίες μεταξύ Γαλλίας και Ανδόρας και Ισπανία.

Παρόλο που ήταν μια διαδρομή μόνο 529 χιλιομέτρων, τα απαιτητικά πάρκο μετέφεραν τους αγωνιζόμενους από τυπικούς δρόμους σε απότομες πίστες προβάτων μέσω κακοτράχαλων μονοπατιών - μερικές φορές έφταναν τα ύψη των 2.540 μέτρων, με τη μεταφορά ποδηλάτου εκτός από υποχρεωτική.

Εικόνα
Εικόνα

Τελειώνοντας σχεδόν 3 ώρες νωρίτερα από τον επόμενο αναβάτη, με την ολοκλήρωση ο Πούλεϊ είπε: «Αυτό ήταν απλώς το πιο διασκεδαστικό που είχα ποτέ σε ποδήλατο. Αυτήν τη στιγμή, πονάω και στερούμαι τον ύπνο και είμαι πολύ χαρούμενος που έχω μια ξεκούραση και έναν υπέροχο καφέ.'.

'Υπήρχαν φορές που αναρωτιόμουν αν ο Further είχε σχεδιάσει το μάθημα ως ένα περίτεχνο και σκληρό πείραμα στην περφόρμανς, αλλά τελικά ήταν η πιο όμορφη, προκλητική και χαρούμενη εμπειρία που είχα ποτέ με ποδήλατο. κατέληξε.

Εικόνα
Εικόνα

Συνολικά, 27 αναβάτες συμμετείχαν στην πρώτη έκδοση του αγώνα, με μόνο οκτώ να περάσουν τελικά τη γραμμή τερματισμού για να ολοκληρώσουν τον αγώνα ως απόδειξη για το άκρο της πρόκλησης.

Η επιτυχία του Pooley - και των άλλων οκτώ κατακτητών - δικαίωσε την πεποίθηση του διοργανωτή του αγώνα ότι όλοι οι αγωνιζόμενοι πρέπει να αγωνίζονται σε ισάριθμες βάσεις, με ίσο αριθμό ανδρών και γυναικών να τελειώνουν την πρόκληση αντοχής.

Είναι ο τελευταίος σε μια μακρά σειρά τίτλων για την Pooley, η οποία έχει σημειώσει τεράστια επιτυχία τόσο στο δίαθλο όσο και στο τρίαθλο από τότε που τερμάτισε οριστικά τη λαμπρή επαγγελματική της καριέρα στην ποδηλασία το 2016.