Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Giro d'Italia 2017: Ο Tom Dumoulin κερδίζει την Quintana στον τελικό TT για να κερδίσει το Giro d'Italia με διαφορά 31 δευτερολέπτων

Βίντεο: How Tom Dumoulin Won His First Grand Tour | Giro d'Italia 2017 | inCycle 2024, Απρίλιος

Ο αναβάτης της Team Sunweb γίνεται ο πρώτος Ολλανδός νικητής του Giro

Σε ένα εντυπωσιακό τελικό στάδιο του 100 Giro d'Italia, ο Tom Dumoulin (Ομάδα Sunweb) δημιούργησε τη χρονομέτρηση της ζωής του για να αρπάξει τον αγώνα από Nairo Quintana (Movistar). Σχεδόν από την πρώτη στροφή του πεντάλ στη χρονομέτρηση 29,3 χιλιομέτρων, ο Dumoulin απομακρύνθηκε από τους αντιπάλους του για να τραβήξει πίσω τον χρόνο που είχε χάσει στα προηγούμενα στάδια.

Χρειάστηκε να συμπληρώσει 53 δευτερόλεπτα και τελικά τερμάτισε 1 m24 μπροστά από τον Quintana, ο οποίος κατάφερε να παραμείνει στη δεύτερη θέση, με τον Ιταλό Vincenzo Nibali (Μπαχρέιν-Μερίδα) να έρχεται τρίτος.

Αποδείχθηκε ότι ήταν το τέλειο φινίρισμα σε έναν αγώνα που είχε δράματα, ηρωισμούς και διαμάχες κατά τη διάρκεια των τριών εβδομάδων του.

Το τελικό περιθώριο νίκης των μόλις 31 δευτερολέπτων ήταν απόδειξη του πόσο σκληρή ήταν η μάχη και θα υπάρξουν λίγοι άνθρωποι που θα πιστεύουν ότι η νίκη του Dumoulin δεν άξιζε πλήρως.

Πώς εξελίχθηκε το στάδιο 21 του Giro d'Italia

Την παραμονή του τελικού σταδίου, οι διοργανωτές του Giro d'Italia 2017 πρέπει να έτριβαν τα χέρια τους για το πόσο καλά είχε εξελιχθεί ο αγώνας, με αποκορύφωμα αυτό το συναρπαστικό απόσπασμα.

Καθώς οι αναβάτες παρατάχθηκαν στη ράμπα εκκίνησης, δεν υπήρχε ακόμα βεβαιότητα για το πώς θα εξελισσόταν το φετινό Giro.

Μόλις λίγες μέρες νωρίτερα, ο Dumoulin της Team Sunweb έμοιαζε σαν ένας σίγουρος νικητής.

Μετά το Στάδιο 15 είχε ένα μαξιλάρι 2m51s έναντι του πλησιέστερου αντιπάλου του και χρειαζόταν μόνο να μείνει κοντά στους κύριους διεκδικητές στα βουνά και να μην χάσει πολύ χρόνο και θα σφράγιζε μια εύκολη νίκη στον τελικό χρόνο -δοκιμή – μια διαδρομή κατάβασης 29,3 χιλιομέτρων από τη Μόντσα στο Μιλάνο.

Ωστόσο, μερικά δαπανηρά λάθη στα τελευταία στάδια του αγώνα σήμαιναν ότι έχασε τη ροζ φανέλα και μπήκε στη χρονομέτρηση στην τέταρτη θέση στο GC, 53 δευτερόλεπτα κάτω από τον νέο αρχηγό του αγώνα Quintana.

Μπροστά του επίσης ήταν ο Nibali, ο οποίος ήταν 39 δευτερόλεπτα κάτω από την Quintana, και ο Thibaut Pinot του FDJ στα 43 δευτερόλεπτα.

Ο Dumoulin ήταν ένα από τα φαβορί για να κερδίσει τη σκηνή, χάρη στις ανώτερες ικανότητές του στις χρονομετρήσεις σε σύγκριση με τους αντιπάλους του, αλλά ήταν αβέβαιο εάν θα μπορούσε να επιστρέψει 53 δευτερόλεπτα σε πολύ μικρή απόσταση, ειδικά καθώς φαινόταν σωματικά εξαντλημένος στα προηγούμενα στάδια.

Πριν από την έναρξη του σταδίου 21st ήταν δύσκολο να προβλέψουμε ποιος θα ήταν στο βάθρο στο τέλος και σε ποια θέση.

Ομοίως, στον διαγωνισμό νεαρών αναβατών, ο Άνταμ Γέιτς (Ορίκα-Σκοτ) είχε προβάδισμα 28 δευτερολέπτων στη χρονομέτρηση, αλλά ο άντρας στο τακούνια του ήταν ο Μπομπ Τζούνγκελς (Quick-Step Floors), ένα από τους καλύτερους χρονοτριαλίστες στο πελοτόν, οπότε ο τελικός νικητής της λευκής φανέλας ήταν τόσο αβέβαιος όσο και το ροζ.

Νωρίς στη σκηνή, ο καλύτερος χρόνος σημειώθηκε από τον Ολλανδό Jos van Emden (LottoNL-Jumbo) στα 33m08s. Όταν ξεκίνησαν τα φαβορί, ο Dumoulin γρήγορα καθιερώθηκε ως ο κουμπάρος του χρόνου.

Μέχρι το πρώτο σημείο ελέγχου, είχε ήδη κερδίσει σημαντικό χρόνο σε κάθε έναν από τους τρεις άνδρες που ήταν μπροστά του στο GC.

Εν τω μεταξύ ο Jungels επέστρεψε στο σπίτι σε χρόνο 34m02s, ολόκληρα 94 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Yates για να βγάλει τη λευκή φανέλα από την πλάτη του Βρετανού αναβάτη.

Ο Ντουμουλίν δεν μπόρεσε να κερδίσει τη σκηνή. Ο χρόνος του στα 33m23 ήταν αρκετός για να τον δώσει δεύτερο πίσω από τον Van Emden, αλλά το πιο σημαντικό ήταν 1m27s μπροστά από τον Pinot, 54 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Nibali και 1m24s μπροστά από τον Quintana.

Στο τέλος ενός από τα πιο συναρπαστικά Giros στην πρόσφατη ανάμνηση, ο Dumoulin κέρδισε την 100η έκδοση του αγώνα με διαφορά μόλις 31 δευτερολέπτων, για να γίνει ο μοναδικός Ο Ολλανδός θα κερδίσει τον μεγαλύτερο αγώνα της Ιταλίας.

Η Quintana κατάφερε να παραμείνει στη δεύτερη θέση στο βάθρο, με τον Nibali στην τρίτη θέση.

Επίσης στο τελευταίο βάθρο, ο Mikel Landa της Team Sky πήρε τη φανέλα του King of the Mountains και ο Fernando Gaviria του Quick-Step Floors πήρε τη φανέλα των πόντων, ενώ η Quick-Step Floors πήρε επίσης το βραβείο της ομάδας.